Pausaniův spis Cesta po Řecku plní ideálně hned dvojí čtenářské poslání: uspokojuje potřeby těch, kdo rádi cestují v knihách do málo známých nebo exotických krajin, a pro ty, kteří milují knihy s patinou věků, dráždící představivost možností poznání života lidí z dávných dob, a pro milovníky antických starožitností přináší nepřeberné množství fakt a dává jim panoramatický přehled po Řecku z doby, kdy většina jeho velkých památek byla dosud dobře zachována a na svém místě.
Autorův vyprávěčský um dává čtenáři pocit, jako by sám procházel starověkou krajinou Peloponésu a středního Řecka: trasa Pausaniovy pouti začíná Attikou a popisem athénských dějin a památek. Poté vede Megaridou a krajinou kolem Korinthu, Lakónií a Spartou, Messénií a jejími městy, náš cestovatel nevynechá ani Élis s Olympií, Achaiu, Arkadii a celé střední Řecko až po Delfy.
Pausaniův spis je nesmírně bohatou mozaikou, v níž jsou popsány lokality známé i méně známé se všemi význačnými budovami a doplněny zkazkami z dob bájí i z archivu nejnovějších historických událostí. Pausaniovo dílo jen tudížmjakousi studnicí, v niž se obráží celý řecký svět od mythických dob na pokraji stěhování řeckých kmenů přes tzv. klasickou dobu Řecka až po úpadek a zánik svobodného řeckého ducha v rámci římského impéria.
Pausaniův cestopis je právem pokládán za jedno z nejzajímavějších děl řecké literatury z doby římského císařství. Pro archeology a historiky je dodnes základním pramenem.