Mé jméno je Zoltán Kollárovič 

(Knihkupec / Sběratel)  „Lidé dnes znají cenu všeho, ale hodnotu ničeho.“

Věděli jste, že většina lidí vyslovují Mercatino špatně? Vyslovují jej jako MER CAN TINO a má to být jednoduché MER CA TINO. Myslím, že při zakládaní jakéhokoliv obchodu s knihami a věcmi je cokoliv lepší než tento název, který u nás v České republice nikomu nic neříká. Každopádně antikvariátu je tady více než dost, bazarů se nedopočítáte, bleších trhů také není rozhodně málo a nějaké to vetešnictví najdete v každém větším městě. A já přece nechtěl ani jedno z toho.

Ke knihám jsem se dostal dost pozdě (v 15 letech), ale jakmile jsem se do nich zamiloval tak ta láska ke knihám stále zůstává. Občas mám pocit, že čím déle podnikám s knihami a věcmi, tak tím méně mám na knihy a četbu času.

Do roku 2016 jsem se živil tesařinou.  Pak jsem si otevřel Mercatino – věci z druhé ruky, které mám do dnešního dne. Je to takový splněný sen, který si začal žít svým vlastním životem a občas se mi vymkne kontrole. Do dnešního dne mnoho lidí nechápe co vlastně dělám a o co se snažím a vlastně se jim ani nedivím, protože občas to přestávám chápat také.  Nastávají okamžiky v průběhu času, kdy mám pocit, že si toho Mercatino žádá hodně, že takto jsem si to přece nepředstavoval.

Víte, že v Olomouci jsou již čtyři zavedené antikvariáty a několik bazarů? No a na jednou se tady objevilo Mercatino, které hledá cestu a snaží se tvořit prostor. Nejsem si úplně jistý, jestli si Mercatino tvoří prostor samo, anebo jej tvořím já. Občas mám pocit, že můj obchod je živoucí organismus a začíná mít vlastní vůli. Někdy mám se svým obchodem manželskou rozepři, ale i přes to si myslím, že můj vztah k Mercatinu je čím dál tím více intimnější. Na začátku jsem měl pouze knihy,  ale teď máme skoro všechno, co se dá prodat a souvisí to s kulturou.

Takže tady máme v Olomouci Mercatino a v něm je prodavač, který se učí prodávat věci přímo lidem. Časem tento prodavač zjišťuje, že neprodává jenom věci, ale i sebe samého. Nevím jestli je to dobře, ale cítím, že to tak má být. 

Mercatino dělám jinak a myslím si, že je to správná cesta, protože dělám to co mě baví, nebo se alespoň o to snažím.  Je fajn ukazovat lidem jakou mají jejich věci cenu, i když je jim to většinou u prdele, což je škoda, protože tak občas nedokážou docenit práci, kterou pro ně tady děláme. Každopádně máme i skvělé zákazníky, od kterých se učím jak se dívat na staré věci, na knihy a na svět kolem sebe.

Mercatino je pro mě osobně více než obchod, je to pro mě spíše cesta, než-li práce. Nyní se Mercatino uvnitř proměňuje, začíná dospívat. Velké množství nedostatků, které mělo na začátku se vypilovalo a teď je to fajn obchod, který dává lidem příležitost jak dobře prodávat i místo kde nakupovat.