Naše filosofie je vlastně taková (moje filosofie), protože jsem snad jediný, který o Mercatinu tímto způsobem přemýšlí. Věci se vyvíjí, mění, ale je pár důležitých věcí, které jsou pořád stejné.

Hodnota věcí

 „Lidé dnes znají cenu všeho, ale hodnotu ničeho.“

Když jsem narazil na tento citát, tak mě překvapilo jak je aktuální. Cena je dnes pro většinu lidí důležitější než hodnota věci. Vidět hodnotu věci tam kde jí ostatní nevidí a trpí akutní slepotou je z dlouhodobého hlediska velmi náročný úkol. Avšak je to jedna z věcí, která má podle mě z dlouhodobého hlediska smysl aniž bych dokázal vysvětlit proč.

Respekt k prostoru

Mám prostory Mercatina od roku 2016. Je to malý prostor, kde se snažím prodat věci u kterých věřím, že mají hodnotu. Lidé a věci se tam musí spolu cítit příjemně. Je to velmi těžký a nikdy nekončící úkol na kterém pracujeme každý den. Každý centimetr v Mercatinu by měl dávat smysl.

Blíže k lidem

Náš prostor je otevřený sedm dní v týdnu. Snažíme se přizpůsobit potřebam lidí. Někdy možná až moc. Věci jsou lidem přístupné. Mohou si je prohlédnout, dokonce osahat. Nejsou schované za pultem. Lidé jsou důležitým prvkem Mercatina. Jejich radost nad tím, že našli to co chtěli a následně znechucení nad tím, že to není za cenu jakou si představovali je důležitým kořením našeho obchodu.

Vážíme si času

Používáme při naši práci nejmodernější technologie a software díky kterému dokážeme zpracovávat velké množství věcí s minimálním úsílím. Svůj čas věnujeme pouze výkupům a lidem u kterých vidíme že to má smysl. V tomto bodě se to dost změnilo. Moje původní myšlenka byla, že Mercatino bude pro všechny a nyní si zákazníky dost vybíráme. Služby nabízíme pouze tam, kde v tom vidíme oboustrannou spokojenost.