10.5.2021.Kolikrát ještě asi zavřeme. A přijde vůbec někdo? 

Další znovuotevření. Možná je to důvod k radosti, ale říkám si, jestli se během otevření nemám připravovat na další zavření. Stát se může cokoliv, to je asi heslo, kterým se začnu řídit. Poslední den, kdy jsem měl otevřeno byl 22. prosinec 2020. A kdyby mi někdo v tehdejší době řekl, že se otevře až 10. května, tak bych to při takové představě asi ani nezvládl, odmítal bych tomu uvěřit.

Neustála nejistota narušuje životní rytmus, protože z podnikání se stává boj o přežití. Je už to rok a půl co jedu na nějaké záložní zdroje. Cítím se oslabený, fyzicky i psychicky. Je těžké v těchto chvílích si najít pro osobní život nějaký prostor. Jsem myšlenkami v práci více než kdykoliv předtím a více než bych si sám přál. Návrat do normálu bude hodně těžký a dost se toho bojím. Abych se přiznal, tak ani nemám moc chuť obchod otevírat, když vím, že naše vláda jej může kdykoliv znovu zavřít. Pokud se tak stane a znovu se zavře, tak se jí s prominutím už na to vyseru.

Vše skoro připraveno

Nechat ležet obchod jen tak ladem se někdy může hodit. Teď když to píši, tak si ani nedokážu představit, že by to bylo jinak. Každé zavření bylo těžké, ale musím se přiznat, že jsem to potřeboval více než cokoliv jiného. Po celou dobu zavření mě provázelo obrovské štěstí, jak v osobním životě tak i v pracovním. Pro Mercatino je to nejtěžší a paradoxně i nejlepší rok od jeho otevření. Od roku 2016, kdy jsem Mercatino otevřel, měl jsem opravdu co dělat, abych jej udržel nad vodou. Díky eshopu to v obchodě tak nemusím hrotit. Vždy jsem v obchodě prodával jako kdyby šlo o život. Když nebyl eshop, tak osobní prodej byl kromě velké zábavy i velkou nutností a osobní stresovou zátěží.

Bez obchodu by to nešlo

Eshop je skvělá věc, člověka to uživí, ale člověk, který měl obchod, tak už se nemůže stáhnout jenom do eshopové podoby. Nebyl čas za ty roky se zamyslet nad tím, jak je to skvělé, když má člověk vlastní obchod. Na prvním místě je atmosféra. Lidé jsou úžasní, kolikrát mě překvapili, potěšili, někdy mě pořádně nasrali, ale všichni dohromady vytvářejí úžasný biotop něčeho co je těžké popsat. Neustále komunikovat se zákazníky, nabízet, přesvědčovat, prodávat, naučit lidi, nechat se něco sám naučit. Další výhodou je, že obchod ušetří hodně práce na eshopu. Balení zásilek a odesílání po republice považuji tak trošku za zbytečné u knih a věcí, u kterých vím, že by se daly jednoduše prodat v obchodě a tím ušetřit čas s balením zásilek. U eshopu je to rutina, ve srovnání s obchodem nuda, ale zase jistota a klid. Byla možnost, že by jsem obchod zrušil a přesunul se do této oblasti, ale je to blbost.

Vykup knih olomouc

Změny v otevírací době

Naposledy jsem změnil svoji otevírací dobu někdy před Vánoci, kdy jsem po poradě s brigádníkem došel k logickému úsudku, že pokud zrušíme přestávku (dvě hodiny, mezi 12:00-14:00), tak budeme mít větší tržby. A skutečně ty tržby větší byly a o dost. Když si to člověk spočítá, kolik mu to hodí navíc za týden/měsíc/rok, tak to skoro šokuje o kolik peněz můžete přijít kvůli zavřenému obchodu.  Byla to jednoduše otázka peněz. Přizpůsobili jsme se zákazníkům, což bylo pro ně skvělé. Tržbám jsem dal větší prioritu před svým vlastním časem. Nyní se na tržby můžu vysrat, to bych pořád musel někde brečet kvůli tomu, kvůli onomu. Jakou hodnotu mají ty dvě hodiny mi nemůže říct nikdo kromě mě samého a pokud jsem je dokázal zaměnit za nějaký vyšší průměrný zisk, tak jsem byl větší ocas, než jsem si kdykoliv myslel. O kolik času na čtení jsem přišel, na to ani nechci myslet …

Příjem věcí

Od začátku co mám obchod otevřený, tak jste mohli kdykoliv přijít a přinést věci kdykoliv do komise, nebo k výkupu. Nyní to půjde pouze od pondělí do pátku v 14:00-17:00 a vykupovat a přijímat věci budu pouze já. V sobotu obchod bude otevřený také, ale pouze na prodej a nebude fungovat příjem zboží.

Tak se na vás těším a snad bude otevřeno co nejdéle.