I když název tomu napovídá, není to jen kniha o kanibalismu, ale spíše o lidech, kulturách a zániku těchto kultur. 

Lepší vstup do světa edice Kolumbus jsem si nemohl přát.  Lidojedi a domorodé kmeny byly pro mě vždy úplnou neznámou a pomocí této knihy jsou nahlédl pod pokličku těchto starodávných kultur. 

Opravdu by mě zajímalo koho v době 1962, kdy kniha byla vydaná napadlo přijít s vydáním této knihy. Příběh vydání této knihy by mohl být možná i stejně zajímavý jako samotná kniha.

I v dnešní době stále nadčasová kniha, která pobaví, vtáhne. Autor krásně vypráví a věcně popisuje i dost složité zvyky a jevy u daných kultur domorodců. Knihu doprovázejí nádherné fotografie, které bych si nejraději vytiskl do většího formátu a nechal někde vyvěsit.

Edice kolumbus

V knize je část, kde autor popisuje vstup civilizace na ostrov a okamžitou snahu kanibalismus vymýtit, trestat, hledat viníky a nastolit nový řád. Bylo pro mě zajímavým zjištěním, že Kanibalismus nebyl mezi těmito kmeny žádnou úchylkou, ale prostý nedostatek masa v této oblasti, ve které kvůli specifickým geografickým podmínkám bylo těžké něco ulovit. Tato kniha není o kanibalství, i když zmínky se v knize vyskytují.

I přes to zajímavě jak je kanibalství velké tabu a jak odmítavě se k tomu člověk staví. Možná, že jednoho dne někdo napíše knihu a my všichni se budeme dívat stejně na pojídání hospodářských zvířat podobným způsobem, jako na samotné kanibalství a také na lidi, kteří tyto zvířata jedí, jako na primitivy.

 

Z knihy sálá přímo tisíciletá síla tradic, iniciačních obřadů, zvyků a mýtu. Milostné hry jsou tak přirozené, že na nich nevidím nic, co by se mělo skrývat. Jsou jednoduchou součásti života kmenů.

Na závěr. Kniha je to příjemná i když její název je děsivý. Při čtení jsem se dostal na místa, na která bych se nyní dostal jen těžko a i kdybych tam dorazil, tak dnes už to stejně bude úplně jiné a v tom vidím tuto knihu jako velice cennou. Ukazuje svět takový jaký jej už nikdy neuvidíme. Ztracený, přirozený a běžnému člověku vzdálený. Při čtení jsem se snažil proniknout do myšlení domorodých kmenů, ale šlo to velice těžko. Musel bych se vypnout, nebo žít přímo s těmito lidmi alespoň nějaký čas. Všem doporučuji plout knižním světem do zapomenutých světů. V dnešní době to může být jedno z dobrodružství, které začíná být neprozkoumané stejně jako tyto kmeny.