Mají oldschool minimalistický, občas avantgardní design přebalů, témata jsou pro dnešní čtenáře nezajímavá a trošku mimo. Každopádně mají svoje kouzlo a jsem si jistý, že si zaslouží místo na našich poličkách.

Edice populárně naučné literatury. Vychází v nakladatelství Mladá fronta od roku 1960.

Je možné, že nakladatelství tuto v této edici již nepokračuje. Zatím poslední titul vyšel v roce 2012 – pozn. z března 2014.

V některých svazcích bývá uvedeno, že edice vychází od r. 1959, ale svazek s tímto vročením katalogy neuvádějí.

Svazky edice jsou vázané, s přebalem. V původní podobě měly formát o výšce 17 cm a šířce 12,5 cm, od svazku č. 113 mají běžný knižní formát o výšce 20,5 cm a šířce 14 cm, ale svazek č. 197 má formát o výšce 24 cm a šířce 17 cm.
Přední strana přebalu je vždy s ilustrací (foto nebo obrázek), zabírající asi spodní dvě třetiny strany, nad ní titul. Na přední záložce je vymezeno téma knihy, obvykle heslovitě. Na zadní záložce jsou medailonky autorů. Zadní strana přebalu uvádí seznam svazků z posledních let a nejbližší plánovaný svazek. (Z této grafické úpravy se opět vymyká sv. 197, který ostatně nemá přebal; viz obrázek na konci této strany.)

Zdroj: http://ham-ham.wz.cz/edice/kolum.htm

Edice kolumbus

S postupem času se mění můj názor na knihy, které prodávám. Edice Kolumbus byla pro mě vždy symbolem knih, které v Mercatinu nechci mít. Můj tehdejší názor byl, že tyto knihy zde nemají místo. Těžko se prodávají a také zabírají místo knihám, které se prodávají snadno.  K této edici jsem neměl žádný vztah a trvalo opravdu dlouhou dobu, než jsem si k ní našel cestu. Začalo to  postupně a hodně mi v tom pomohla právě ta hrstka zákazníku, kteří zůstávají Kolumbusu ještě věrní. Rozhovory v Mercatinu o těchto knihách mě donutili se na ně dívat z úplně odlišného úhlu. Časem jsem i tyto rozhovory vyhledával. Během výkupu i nákupů jsem si vždy našel čas pro to, aby mi majitelé, nebo zájemci o těchto knihách vyprávěli, pokud k nim měli co říct. Která byla jejich nejoblíbenější? Proč si je začali kupovat? Zajímalo mě, jestli ty knihy četli i vícekrát? Otázek se našlo vždy mnoho. Dnes je mým cílem pár knih z této edice přečíst, možná i budovat sbírku.

 

Malá ukázka z této edice. Toto jsou knihy o které mám zájem: KOLUMBUS.

Edice Kolumbus v době své největší popularity musela být jednou z nejúspěšnějších edicí vydaných v Československu 60, 70, 80 let. Knihy vydávané v desetitisícových nákladech si kupoval téměř každý sběratel a milovník knih. Přes milion vydaných knih. To je opravdu těžko uvěřitelné číslo vzhledem k tomu jaký obsah publikovali. Možná je toto také důvod proč tyto knihy již kupuje tak málo čtenářů. Knihy v českých domácnostech jsou edici Kolumbus přesyceny. Takže velký náklad a malý zájem způsobuje nízkou tržní cenu většiny těchto titulů. Také proto tyto knihy vykupujeme z větší části za cenu symbolickou. V tomto vidím tedy také posun směřování Mercatina, které se profiluje do antikvariátu.  Zpočátku jsem je nevykupoval vůbec a teď když jsou tyto knihy v pořádku, tak je beru vždy, nehledě na to jestli daný titul máme či nikoliv.

Nyní se pro tyto knihy u nás vždy najde místo, volná polička a snad i budoucí majitel. Jsem si jistý že tyto knihy budou čím dál populárnější i když to vypadá, že jsou dávno za zenitem. Nevím, možná je to sentiment, nebo moje přání, ale pokud jsem si ty knihy oblíbil já, tak věřím, že tyto knihy si mohou získat i pár dalších čtenářů, kteří ještě nevědí jaké poklady se v této edici skrývají.

Takže máme tady spoustu levných knih a pro čtenáře, který hledá za málo peněz hodně muziky, toto může být jasná volba. I jako dárek bych s touto knihou neváhal nikoho obdarovat. Momentálně čtu jako první knihu z této edice Poslední lidojedi a už od první stránky vím, že to byla trefa do černého.